Programy volby povolání

Během září a října proběhlo na naší škole několik přednášek, které žáky motivují a směřují při výběru budoucího povolání. Naše škola se již dříve zapojila do projektů Den pro školu a Škola projektování, které jsou zaměřeny především na vyšší ročníky ZŠ – na žáky, kteří začínají přemýšlet o budoucím povolání. V letošním školním roce opět pokračujeme ve spolupráci. Setkání s odborníkem z praxe může žákům pomoci odhalit jejich silné stránky a nadchnout je pro určitý obor. Díky zkušenostem dobrovolníků si mohou žáci rozšířit své kompetence a získat lepší představu o tom, jaké dovednosti a předpoklady je třeba mít pro konkrétní pracovní uplatnění.

V 9. třídách proběhla zajímavá přenáška na téma Marketing a podnikání. Paní Strnadová nám představila svoji profesi a seznámila žáky s tématy, např.: Sociální sítě. Chci být influencer. Co to obnáší a jak můžu spolupracovat s klienty? Motivace a sny. Jak se připravit na pohovor. Najít co mě baví. Podnikání versus práce v nadnárodní společnosti. Jaké jsou výhody a nevýhody. Příprava prezentace. Veřejné vystupování.

V 8. ročníku jsme se seznámili s profesí pilota, kde pan Kudrna představil žákům základní témata: Můj životní a profesní příběh aneb cíle si volíme sami – od dětského snu k letectví. Skloubení letectví s osobním životem. Jak vypadá běžný den profesionálního pilota? Představení dalších pozic na letišti (pozemní práce, letecký dispečer, práce se zavazadly jako fajn brigáda).  Studium v zahraničí – proč je důležité studium cizích jazyků? Sdílení vlastní zkušenosti. Požadavky pro práci v letectví, možnosti uplatnění, výdělky. Jak vypadá běžný den leteckého instruktura?

Další zajímavou přednáškou byla přednáška pro 8. ročníky M.Fejfara ze Školy projektování, firmy Loxia s téměř 30 lety praxe. Jde o poutavou interaktivní přednášku, která představuje a přibližuje žákům obor architektury a stavebnictví. Žáci získají skutečný vhled do praxe na reálných projektech a propojí si ji s teorií, mají tak snažší rozhodování při volbě případného oboru.

Na konci přednášek byl prostor pro zajímavé dotazy žáků. Za projekty jsme velmi rádi a oslovili jsme i další dobrovolníky. Určitě plánujeme ve spolupráci pokračovat i nadále.

Mgr. Lenka Hanyšová

Odkazy: